Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu” corocznie organizuje turnusy rehabilitacyjne dla uczniów, rodziców naszej placówki.
Co to jest turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny jest formą aktywnej rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, mającą na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. Program turnusu powinien zawierać elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia osoby niepełnosprawnej oraz obejmować zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz inne wynikające ze specjalistycznego rodzaju turnusu, z uwzględnieniem zajęć indywidualnych i grupowych.
Celem turnusu rehabilitacyjnego jest ogólna poprawa sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
Turnusy rehabilitacyjne organizowane są przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Turnus odbywa się w zorganizowanej grupie, liczącej nie mniej niż 20 uczestników i trwa nie krócej niż 14 dni. Do liczby tej dolicza się także uczestników nie korzystających z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kto może skorzystać z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie?
Z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, tj. te, które posiadają ważne orzeczenie:
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie pod warunkiem, że:
Z takiego dofinansowania osoby mogą skorzystać tylko raz w roku kalendarzowym (pod uwagę bierze się datę rozpoczęcia turnusu).
Zgodnie z zasadami dofinansowania zawartymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art. 10e.) o dofinansowanie może się ubiegać osoba, której dochód nie przekracza:
50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym (IV kwartał 2006 – 1331 zł netto)
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej (IV kwartał 2006 – 1731 zł netto).
W przypadku, gdy powyższe kwoty są przekroczone dofinansowanie będzie pomniejszone o wielkości przekroczenia tych kwot. W przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania pomimo przekroczenia powyższych kwot dochodu. Decyzję w tym zakresie podejmują odpowiednie centra pomocy.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Turnusy rehabilitacyjne dofinansowują powiatowe centra pomocy rodzinie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O dofinansowanie może wystąpić osoba niepełnosprawna zamieszkała w miejscowości znajdującej się na obszarze działania danego powiatowego centrum pomocy rodzinie, a także bezdomna osoba niepełnosprawna przebywająca na terenie tego powiatu. Wykaz powiatowych i miejskich centr pomocy rodzinie znajdziesz tutaj.
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania wynosi:
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Gopodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 roku w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2003 r., Nr 100, poz.926).
Ustawa z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r., Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
Dołącz do naszego zespołu ! Zapraszamy do współpracy Jeśli • Chciałbyś pracować z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami • Pracować w zespole, gdzie kompleksowe wsparcie jest na porządku dziennym • Gdzie potrzeby beneficjentów i terapeutów są na pierwszym miejscu Dołącz do naszego zespołu! Oferujemy • Pracę w dynamicznie rozwijającym się środowisku terapeutycznym • Warunki pracy w pełni dostosowanych salach terapeutycznych • Elastyczny grafik pracy Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie dokumentów aplikacyjnych (CV) na adres: stowarzyszenie@darylosu.org