Opis projektu ,,CUŚ w powiecie sieradzkim”
1. Tytuł projektu: CUŚ w powiecie sieradzkim
2. Projekt realizowany w partnerstwie z Powiatem Sieradzkim/ Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu, Gminą Brzeźnio/ Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych DARY LOSU w Sieradzu, Fundacją Usług Lokalnych w okresie 01.03.2024-30.04.2027.
3. Rekrutacja prowadzona w sposób ciągły przez cały czas trwania projektu.
Zadanie 1 – Krótkookresowy pobyt wytchnieniowy
Wsparcie skierowane do 20 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu obejmujące: wyżywienie, zakwaterowanie, konsultacje lekarską, całodobową opiekę pielęgniarską, terapię zajęciową, koszt transportu osoby w miejsce pobytu wytchnieniowego dla opiekunów faktycznych oddających na opiekę wytchnieniową swoich podopiecznych.
Zadanie realizowane przez PCPR w Sieradzu.
Zadanie 2 – Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej w powiecie sieradzkim
Usługa obejmuje wsparciem osoby z niepełnosprawnością w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego niezbędnego do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie przez 3 asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej dla 15 osób. W zadaniu przewidziano również finansowanie wejść uczestników i asystentów do miejsc kulturalnych, koszty transportu itp.
Zadanie realizowane przez PCPR w Sieradzu.
Zadanie 3 – Usługi asystenckie w gminie Brzeźnio
Usługa obejmuje wspieranie 10 osób, w tym w szczególności osób z niepełnosprawnościami, w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego, edukacyjnego przez 2 asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.
Zadanie realizowane przez GOPS w Brzeźniu.
Zadanie 4 – Klub Pełen Darów
Wsparcie skierowane do 10 osób niesamodzielnych oraz 15 osób z ich otoczenia tj. opiekunów faktycznych lub członków rodzin. W Klubie organizowane są zajęcia kulinarne, ogrodnicze, sportowe, muzyczne, komputerowe, fizjoterapeutyczne, prace ręczne, itp. Uczestnikom zapewnione będzie dożywianie w różnej formie, organizowane będą wyjścia do kawiarni, kina, itp. Zorganizowane zostaną również dwudniowe wycieczki połączone z wsparciem psychopedagogicznym oraz działania wspierające dla opiekunów faktycznych, w tym spotkania integracyjne.
Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych DARY LOSU w Sieradzu.
Zadanie 5 – Usługi opiekuńcze ze wsparciem otoczenia w powiecie sieradzkim
Usługi opiekuńcze skierowane do 12 osób potrzebujących wsparcia z terenu powiatu sieradzkiego w celu poprawy komfortu życia i zaspokajaniu potrzeb wynikających z niesamodzielności czy niepełnosprawności. Wsparcie realizowane będzie przez 4 opiekunów w zakresie m. in.: pomocy w zaspokajaniu potrzeb życiowych, opieki higienicznej, pielęgnacji, kontaktów z otoczeniem. Uczestnikom zostanie zapewniony posiłek oraz usługa transportowa w zakresie dojazdu do lekarza, urzędu, itp. Ponadto dla 12 opiekunów faktycznych ww. osób zostaną zorganizowane zajęcia rozwijające ich umiejętności.
Zadanie realizowane przez Fundacje Usług Lokalnych.
Zadanie 6 – Teleopieka
Wsparcie uzupełniające dla 37 osób korzystających z wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej i usług opiekuńczych w ramach Zadania 2, 3 i 5.Dla uczestników zostaną zakupione urządzenia pozwalające na monitorowanie parametrów: pulsu, ciśnienia, saturacji, temperatury oraz powiadamiania telecentrum w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia.
Zadanie realizowane przez Fundacje Usług Lokalnych
Zadanie 7 – Punkt informacyjny
Celem działania jest zapewnienie uczestnikom projektu i ich otoczeniu dostępu do kompleksowej informacji o usługach społecznych realizowanych na terenie powiatu. Działania obejmują prowadzenie infolinii dla uczestników projektów o usługach dostępnych w powiecie prowadzonych przez jednostki publiczne, organizacje pozarządowe, podmioty prywatne w obszarze usług społecznych (np. informacje o usługach NGO, NZOZ, prywatnych usługach np. rehabilitacji, oferty wsparcia z PFRON, wsparcie z ZUS/ KRUS) prowadzenie bazy instytucji i organizacji prowadzących usługi społeczne w każdej gminie w powiecie, organizacja forów usług społecznych. Powyższe informacje będą udostępnione również na stronie internetowej.
Zadanie realizowane przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
Zadanie 8 – Szkolenia podnoszące kompetencje
Celem działania jest zapewnienie dostępu kadrze projektu do podnoszenia kompetencji i kwalifikacji na potrzeby świadczenia usług dla uczestników. Działanie skierowane będzie do 28 osób będących kadrą świadczącą usługi w społeczności lokalnej.
Zadanie realizowane przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
4. grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta):
Grupa docelowa to osoby fizyczne, które mieszkają lub pracują, uczą się na terenie woj. łódzkiego w powiecie sieradzkim, wszystkie osoby potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz otoczenie tych grup, w szczególności: rodziny
sprawujące opiekę nad seniorami, osobami z niepełnosprawnością i innymi osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W projekcie wsparcie uzyska kadra podmiotów świadczących usługi w społeczności lokalnej.
5. cel projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług społecznych świadczonych w Centrum Usług Środowiskowych w powiecie sieradzkim.
6. efekty, rezultaty projektu (jeśli opis zadań, działań nie zawiera opisu efektów, rezultatów),
lp. Wskaźnik produktu – wartość wskaźnika
1 Liczba objętych wsparciem podmiotów administracji publicznej lub służb publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym – 2 podmioty
2 Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) – 3 przedsiębiorstwa
3 Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie – 67 osób
4 Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie – 57 osób
lp. Wskaźnik rezultatu – wartość wskaźnika
1 Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej – 10 szt.
2 Liczba podmiotów, które rozszerzyły ofertę wsparcia lub podniosły jakość oferowanych usług – 5 podmiotów
3 Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie – 9 osób
lp. Inne wspólne wskaźniki produktu wartość wskaźnika
1 Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 35 osób
7. wartość projektu (całkowity koszt projektu): 8 045 230,73 zł
8. wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 6 838 446,12 zł
9. hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie